Gdzie znajdą zastosowanie bramy segmentowe?
Spośród wszystkich rodzajów bram garażowych, największym uznaniem w Polsce bez wątpienia cieszą się bramy segmentowe. Ich konstrukcja sprawia, że segmentowe bramy są niezwykle wygodne i praktyczne, jednocześnie doskonale się prezentując po zamknięciu garażu. Wiele osób zastanawia się jednak, czy taką bramę można zamontować w dowolnym garażu, dlatego w dzisiejszym artykule rozwiniemy ten temat.
Jak otwiera się garażowa brama segmentowa?
W przeciwieństwie do klasycznych bram garażowych, modele segmentowe otwierają się do góry. Niemniej, proces ten nie przebiega poprzez podnoszenie bramy o 90°, ale polega na przeciągnięciu jej po powierzchni sufitu za pomocą specjalnych prowadnic. Skutkiem takiego rozwiązania jest to, że po żadnej stronie bramy nie trzeba zostawiać pustej przestrzeni, tak aby nie uderzyła ona w żaden obiekt przy otwieraniu lub zamykaniu. Pozwala to zaoszczędzić ogromną ilość miejsca, dzięki czemu bramy segmentowe idealnie nadają się do:
-
małych garaży i warsztatów samochodowych,
-
magazynów o ograniczonej przestrzeni,
-
zakładów przemysłowych oraz hal produkcyjnych.
Przekłada się to na bardzo dużą popularność tego typu bram. Obecnie, nawet w tak małych miejscowościach jak Kalisz bramy garażowe segmentowe stają się już powoli powszechnością.
Czy brama segmentowa musi otwierać się do góry?
Niestety czasami zdarza się, że na suficie garażu znajdują się ważne instalacje lub podwieszane akcesoria, których nie można zdemontować. Czy w takich warunkach można pozwolić sobie na zlecenie montażu bramy segmentowej? Jest to możliwe, jeśli jedna ze ścian garażu nie ma na sobie żadnych obiektów. Brama segmentowa może bowiem otwierać się poziomo, jeśli prowadnice zostaną zamontowane na ścianie garażu. Profesjonaliści od montażu bram garażowych nie powinni mieć problemu z wykonaniem takiego zadania. Jeśli jednak zarówno sufit, jak i ściany są „zajęte” przez ważne narzędzia, instalacje lub akcesoria, montaż segmentowej bramy garażowej nie będzie możliwy.